Studia

"Krok po kroku"

czyli informacje dla studentów pragnących skorzystać z wyjazdu na studia w ramach Programu Erasmus+

KROK I - Zapoznanie się z Regulamin wyjazdów na studia w ramach Programu ERASMUS+ (182kB, pdf).

KROK II - Kontakt studenta z Centrum Współpracy Międzynarodowej

Procedura rekrutacyjna dotycząca mobilności w ramach projektu Erasmus+ rozpoczyna się od wypełnienia zgłoszenia przez USOSa oraz od pobrania i wypełnienia -> FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO (380 kB, docx).

KROK III – Rozmowa kwalifikacyjna na wyjazd Erasmus+

KROK IV - Zakwalifikowanie studenta przez Komisję Kwalifikującą AWF

KROK V - Nominacja student - wykonywana przez Koordynatora Uczelnianego, poprzez wysłanie informacji do wybranej uczelni partnerskiej.

KROK VI - Kontakt studenta z uczelnią przyjmującą

Student po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu na wyjazd jest zobowiązany do sprawdzenia na stronie uczelni partnerskiej bądź bezpośrednio u koordynatora programu Erasmus uczelni partnerskiej wszelkich dostępnych informacji dotyczących organizacji pobytu w ramach programu Erasmus (procedura aplikacyjna, ostateczne terminy uzupełniania aplikacji, oferta programowa, zakwaterowanie, rozkład roku akademickiego itp.).

KROK VII - Przygotowanie dokumentów dla uczelni partnerskiej

  • Formularz zgłoszeniowy (Application Form)
    Każda uczelnia partnerska posiada swój formularz zgłoszeniowy dla studentów zagranicznych. Dokument ten najczęściej przesyłany jest przez uczelnię przyjmującą drogą mailową do studenta. Formularz powinien zostać wypełniony wyraźnym, drukowanym pismem (lub komputerowo). Uczelnia partnerska określa ściśle daty przyjęcia formularzy. Jeżeli dokumentacja zostanie przez studenta przygotowana po terminie może nie zostać przyjęta.
  • Porozumienie o programie studiów (Learning Agreement), czyli kluczowy dokument stypendysty Erasmus+! - jest to porozumienie między studentem, AWF Katowice i uczelnią przyjmującą, określająca program zajęć, w jakich uczestniczyć ma student w uczelni partnerskiej oraz liczbę punktów ECTS, jaka będzie przyznana za ich zaliczenie. Jest ono podstawą uznania okresu studiów odbytego w zagranicznej uczelni. Dokument ten musi zostać podpisany przez wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta, a jego kopię powinna otrzymać każda ze stron. Do "Porozumienia" można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że zostaną one zaakceptowane przez obie uczelnie i studenta (zmiany te powinny mieć formę pisemną). O zmianach należy poinformować niezwłocznie.
    Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu studiów gwarantuje automatyczne zaliczenie okresu studiów/zajęć przez AWF Katowice.
    Przygotowując Porozumienie o programie studiów należy starać się, aby jak najlepiej odpowiadał on programowi AWF. Jednak, z powodu różnic w programie oraz w harmonogramie studiów, pewne zmiany są nieuniknione. Z tego względu zakwalifikowani na wyjazd studenci powinni uzyskać u odpowiedniego prodziekana danego wydziału pisemną zgodę na IPPS.
    Różnice programowe powinny być klarownie określone w Learning Agreement lub oddzielnym dokumencie i podpisane przez studenta i uczelnię wysyłającą na etapie sporządzania LA lub wprowadzania zmian do "Porozumienia".
  • Inne
    Student jest zobowiązany do przygotowania wszystkich dokumentów wskazanych przez daną uczelnię partnerską, może to być również wypis z toku studiów (wyciąg z USOS), certyfikat językowy, kopia ubezpieczania.
    Student zobowiązany jest dostarczyć do Biura Erasmus+ oryginały dokumentów oraz ich kserokopie przed podpisaniem umowy finansowej.

KROK VIII - Formalności w kraju

  • Ubezpieczenie zdrowotne (EKUZ + dodatkowe ubezpieczenie na okres wyjazdu)
  • Osobiste konto walutowe – na odpowiednim formularzu (dostępny w zakładce Dokumenty do pobrania).
    Wypłata stypendium realizowana jest po podpisaniu umowy finansowej między studentem a AWF.
  • Podpisanie umowy na wyjazd z AWF - 
    umowa jest podpisywana przez studenta z uczelnią przed wyjazdem, po dopełnieniu wszystkich formalności i zawiera szczegółowy zakres zobowiązań. Informacje, które obejmuje to m.in.: okres pobytu zagranicą, wyliczone należne stypendium na dany okres, ponadto wskazane są niezbędne ubezpieczenia, a także adnotacja o obowiązku wypełnienia raportu końcowego po zakończeniu mobilności. 
    Student umawia się na termin podpisania umowy w Centrum Współpracy Międzynarodowej AWF Katowice. Na miejscu przedstawiana jest umowa do akceptacji z omówieniem każdego z punktów. Jeśli Uczestnik zgadza się na warunki to składa podpis obok podpisu osoby odpowiedzialnej z ramienia Uczelni.
  • Karta studenta ERASMUSA -
    to wykaz podstawowych praw i obowiązków studentów wyjeżdżających w ramach Erasmusa. Należy zapoznać się z jej treścią, przestrzegać nałożonych obowiązków i domagać się przysługujących praw.
  • Test OLS -
    student zobowiązany jest do wypełnienia testu biegłości językowej przed wyjazdem. Jest on przeprowadzany on-line. Student otrzymuje link do testu drogą mailową wraz z instrukcją działania.

KROK IX - Pobyt za granicą

  • Zmiany do Porozumienia o programie studiów (During the Mobility - Learning Agreement) -
    w przypadku zaistnienia w programie studiów na uczelni przyjmującej jakichkolwiek zmian mogących mieć wpływ na wypełnienie przez studenta zobowiązań wynikających z obowiązującego Learning Agreement, student musi niezwłocznie:
    1. Skontaktować się drogą elektroniczna z Koordynatorem programu Erasmus+ (właściwy ze względu na wydział), podając informację o proponowanych zmianach do Learning Agreement – kursach, które chce usunąć i/lub dodać.
    2. Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji Koordynator podejmuje decyzję o zatwierdzeniu zmian oraz o ewentualnych zmianach w różnicach w standardach kształcenia.
    3. Po zatwierdzeniu zmian wypełnić drugą stronę Learning Agreement, tzw. During the mobility, wprowadzając odpowiednie zmiany poprzez wypisanie kursów usuwanych i dodawanych.
    4. Zmiany w Learning Agreement należy przesłać elektronicznie do Centrum Współpracy Międzynarodowej AWF Katowice. Dokumenty powinny być podpisane przez studenta oraz uczelnię przyjmującą.
    Powyższe działania nie powinny trwać dłużej niż 3-4 tygodnie od rozpoczęcia mobilności.
    Zaniedbanie aktualizacji Learning Agreement może skutkować brakiem uznania okresu studiów po powrocie do uczelni macierzystej a w skrajnych przypadkach - koniecznością zwrotu otrzymanego stypendium.
  • Skrócenie pobytu
    Jeżeli student zaliczył zajęcia, które były ustalone w Porozumieniu o programie zajęć (Learning Agreement), może skrócić pobyt za granicą. Student musi jednak być pewny, że ma wymagane zaliczenia i egzaminy, a tym samym spełnił warunki umowy z uczelnią dotyczącą programu dydaktycznego (jest to bardzo ważne ze względu na zaliczenie okresu studiów przez AWF Katowice). Skrócenie pobytu może wiązać się z koniecznością zwrotu części stypendium, gdyż stypendium można otrzymać tylko za taki okres, jaki rzeczywiście spędziło się w uczelni partnerskiej.
  • Przedłużenie pobytu
    Przedłużenie pobytu w uczelni partnerskiej w ramach programu Erasmus jest możliwe tylko w obrębie jednego roku akademickiego. Nie można przedłużyć pobytu na kolejny rok akademicki, nawet bez otrzymania grantu. Aby przedłużyć pobyt o kolejne miesiące w ramach jednego roku akademickiego należy uzyskać zgodę uczelni partnerskiej i macierzystej, uzgodnić „Porozumienie o programie zajęć” na kolejny okres i podpisać stosowny aneks do umowy przed zakończeniem okresu pierwotnie planowanej mobilności, tj. w czasie trwania pobytu. Po powrocie nie jest możliwe wprowadzanie zmian skutkujących przedłużeniem pobytu i/lub zwiększeniem wysokości finansowania.
    Studenci przedłużający pobyt na drugi semestr mogą, ale nie muszą, otrzymać dodatkowe dofinansowanie na przedłużony okres mobilności. Student powinien złożyć wniosek o przedłużenie pobytu do 30 dni przed zakończeniem mobilności. Otrzymanie dodatkowego dofinansowania zależy od rozpatrzenia wniosku oraz dostępnych środków finansowych w ramach danego projektu. Student otrzymuje decyzję do 14 dni od złożenia wniosku.

KROK X - Powrót ze stypendium

  • Wykaz zaliczeń  (Transcript of records)
    Jest to wykaz wszystkich przedmiotów/zajęć, w których student uczestniczył w uczelni zagranicznej wraz z uzyskaną liczbą punktów ECTS oraz ocenami przyznanymi zgodnie ze skalą stosowaną w danej uczelni.
    Wykaz zaliczeń jest dokumentem, na podstawie którego uczelnia macierzysta decyduje po powrocie studenta o zaliczeniu poszczególnych przedmiotów i przepisaniu ocen uzyskanych z egzaminów, a w konsekwencji - o zaliczeniu okresu studiów.
  • Potwierdzenie terminu pobytu (Confirmation/Certificate of Stay)
    Dokument, który wypełnia uczelnia zagraniczna, potwierdzający daty rozpoczęcia i zakończenia stypendium.
    Oryginały dokumentów należy donieść do Centrum Współpracy Międzynarodowej w ciągu 30 dni od dnia zakończenia stypendium.
  • Wypełnienie on-line ankiety studenta ERASMUS+
    Po powrocie z instytucji przyjmującej student jest zobowiązany wypełnić Ankietę Stypendysty Erasmusa. Wypełnienie ankiety jest niezbędne do finansowego rozliczenia wyjazdu. Ankieta wypełniana jest on-line - dostęp do ankiety student otrzymuje poprzez link zamieszczony w wiadomości e-mail. 

KROK XI - Zaliczenie okresu studiów za granicą

W oparciu o dokumenty - porozumienie o programie zajęć, wykaz zaliczeń, potwierdzenie terminu pobytu i kartę zaliczeń student udaje się do Koordynatora Erasmus+/ Dziekana.
Przedmioty zaliczone za granicą pokrywające się z programu na uczelni macierzystej stanowić będą podstawę do uzyskania zaliczenia. Przedmioty wykraczające poza program opuszczonego semestru zostaną zaliczone do indywidualnego programu.

NAZWA UCZELNI / LEGAL NAME ERASMUS CODE COUNTRY WF FIZJOTERAPIA ZARZĄDZANIE TURYSTYKA
NATIONAL SPORTS
ACADEMY "VASIL LEVSKI"
BG SOFIA17 BULGARIA I,II,III I,II I,II
UNIVERSITY OF ECONOMICS- VARNA BG VARNA04. BULGARIA I,II I,II
ST. CYRIL and ST.METHODIUS
UNIVERSITY OF VELIKO TURNOVO
BG VELIKO01 BULGARIA I,II,III
UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE CZ PRAHA07 CZECH REP. I,II,III I,II
UNIVERZITA PALACKÉHO V
OLOMOUCI
CZ OLOMOUC01 CZECH REP. I,II,III I,II,III
JIHOCESKA UNIVERZITA V
CESKYCH BUDEJOVICACH
CZ CESKE01 CZECH REP. I,II    
RUHR- UNIVERSITÄT BOCHUM D BOCHUM01 GERMANY I,II
OTTO VON GUERICKE
UNIVERSITÄT MAGDEBURG
D MAGDEBUR01 GERMANY I
UNIVERSITÄT DES SAARLANDES D SAARBRU01 GERMANY I,II,III
UNIVERSITY OF LUBECK
D  LUBECK01 GERMANY   I
UNIVERSITY OF THESALLY G VOLOS01 GREECE I,II
UNIVERSITY OF PECS HU PECS01 HUNGARY I,II I,II I,II I
UNIVERSITY OF PHYSICAL EDUCATION, BUDAPEST HU BUDAPES42 HUNGARY I,II,III I,II I,II I,II
UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DI CAGLIARI I CAGLIAR01 ITALY I,II,III I,II I,II I,II
UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DI MILANO I MILANO01 ITALY I
UNIVERSITÀ DELGI STUDI "G.D'ANNUNZIO" CHIETI- PESCARA I CHIETI01 ITALY I,II I,II
VENTSPILS UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES LV VENCPI01 LATVIA     I,II
VYTAUTO DIDZIOJO UNIVERSITETAS  LT KAUNAS01 LITHUANIA I,II I,II I,II
KAUNO KOLEGIJA/ UNIVERSITY
OF APPLIED SCIENCE
LT KAUNAS08 LITHUANIA I,II I I
INSTITUTO UNIVERSITÁRIO DA MAIA P MAIA01 PORTUGAL I,II
ISCET- INSTITUTO SUPERIOR DECIENCIAS EMPRESARIAIS E DOTURISMO- PORTO P PORTO42 PORTUGAL I,II I,II
UNIVERSIDADE OF LUSOFONA P LISBOA52 PORTUGAL I,II,III I,II I,II
UNIVERSIDADE DA MADEIRA P FUNCHAL03 PORTUGAL I,II,III I,II I,II I,II
UNIVERSIDADE DE TRÁS-OS-
MONTES E ALTO DOURO
P VILA-RE01 PORTUGAL I,II,III I,II I,II I,II
ISAG- INSTITUTO SUPERIOR DE ADMINISTRAÇÃO E GESTÃO P PORTO16 PORTUGAL I,II I,II
UNIVERSIDADE DE LISBOA P LISBOA109 PORTUGAL I,II I,II
POLYTECHNIC INSTITUTE
OF GUARDA
P GUARDA01 PORTUGAL I I I
UNIVERSIDADE DE AVEIRO P AVEIRO01 PORTUGAL I,II
"1 DECEMBRIE 1918" UNIVERSITY OF ALBA IULIA RO ALBAIU01 ROMANIA I I,II
UNIVERSITATEA NATIONALA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT DIN BUCURESTI RO BUCURES06 ROMANIA I,II,III
UNIVERSITATEA VASILE ALECSANDRI DIN BACAU RO BACAU01 ROMANIA I,II I,II
UNIVERSITAT DE LES ILLES
BALEARES
E PALMA01 SPAIN I,II
UNIVERSIDAD DE ALICANTE E ALICANT01 SPAIN I
UNIVERSITY OF HUELVA E HUELVA01 SPAIN I
UNIVERSIDAD CATOLICA DE VALENCIA, SAN VICENTE MATIR E VALENCI11 SPAIN I,II,III  
IRIARTE CENTRO UNIVERSITARIO INTERNACIONAL E TENERIF28 SPAIN I,II
UNIVERSIDAD REY JUAN CARLOS E MADRID26 SPAIN I
MATEJ BEL UNIVERSITY IN
BANSKÁ BYSTRICA
SK BANSKA01 SLOVAKIA I,II I,II
PAVOL JOZEF ŠAFÁRIK
UNIVERSITY IN KOŠICE
SK KOSICE02 SLOVAKIA I
THE CATHOLIC UNIVERSITY
IN RUŽOMBEROK
SK RUZOMBE01 SLOVAKIA I,II I,II I,II
UNIVERSITY OF LJUBLJANA SI LJUBLJA SLOVENIA I - TYLKO SEMESTR ZIMOWY    
AĞRI IBRAHIM ÇEÇEN
ÜNIVERSITESI
TR AGRI01 TURKEY I,II,III I,II I,II I,II
BALIKESIR ÜNIVERSITESI TR BALIKES01 TURKEY I,II I,II
ANADOLU ÜNIVERSITESI TR ESKISEH01 TURKEY I,II I,II
KOCAELI ÜNIVERSITESI TR KOCAELI02 TURKEY I
MUGLA SITKI KOCMAN
UNIVERSITY
TR MUGLA01 TURKEY I,II,III I,II I,II I,II
ONDOKUZ MAYIS UNIVERSITY TR SAMSUN01 TURKEY I,II,III I,II I,II
BEZMIALEM VAKIF UNIVERSITY TR ISTANBU40 TURKEY   I,II    

Stopnie studiów: 

I - Licencjackie

II - Magisterskie

III - Doktoranckie

Pliki do pobrania

Stypendium Programu Erasmus+ jest dofinansowaniem CZĘŚCI kosztów związanych z pobytem za granicą, a nie całkowitym sfinansowaniem wyjazdu. Kwota stypendium jest uzależniona od kosztów utrzymania w danym kraju, jest ustalana corocznie i zależy od środków przyznanych polskiej Narodowej Agencji przez Komisję Europejską.

Wysokość stypendium w projekcie KA131-2024 - Wyjazdy długoterminowe 

  GRUPA I
GRUPA II GRUPA III
Kraj

Austria, Belgia, Dania, Finlandia,
Francja, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Włochy

Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Łotwa, Malta, Portugalia, Słowacja, Słowenia

Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Turcja, Węgry

Kwota miesięcznego stypendium [EUR] 670 670 600

Koszty podróży dla uczestników mobilności:

Odległość między uniwersytetami Ryczałt na koszt podróży "Green Travel"

10-99km

28€ na osobę

56€ na osobę

100-499km

211€ na osobę

285€ na osobę

500-1999km

309€ na osobę

417€ na osobę

2000-2999km

395€ na osobę

535€ na osobę

3000-3999km

580€ na osobę

785€ na osobę

4000-7999km

1188€ na osobę

1188€ na osobę

8000 and more

1735€ na osobę

1735€ na osobę

Celem programu jest promowanie równych możliwości i równego dostępu, włączenia społecznego, różnorodności i sprawiedliwości we wszystkich jego działaniach. Osoby o mniejszych szansach znajdują się w centrum tych celów, dlatego przez wzgląd na nie w ramach programu uczestnikom oferowane są odpowiednie mechanizmy i zasoby.

Więcej informacji: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/pl/programme-guide/part-a/priorities-of-the-erasmus-programme

WYJAZDY DŁUGOTERMINOWE DLA “OSÓB Z MNIEJSZYMI SZANSAMI” 

Dodatkowe 250 € /miesiąc niezależnie od rodzaju wyjazdu długoterminowego (na studia czy na praktykę, do kraju programu czy do kraju partnerskiego.

WYJAZDY KRÓTKOTERMINOWE STUDENTÓW I ABSOLENTÓW

Dodatkowa kwota dla uczestnika spełniającego definicję „osoby z mniejszymi szansami”

Od 5 do 14 dni + 100 € /wyjazd

Od 15 do 30 dni + 150 € /wyjazd

Dofinansowanie w formie dopłaty uzupełniającej (250 EUR/miesiąc) może być przyznane:

  1. Studentom/absolwentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wyjeżdżającym na studia/ praktykę: Przynależność do tej grupy wynika z zakwalifikowania studenta przez uczelnię macierzystą do grona studentów otrzymujących stypendium socjalne. Termin obowiązywania danego uprawnienia określa uczelnia.
  2. Studentom/absolwentom z niepełnosprawnościami wyjeżdżającym na studia/praktykę: Do tej grupy docelowej projektu należą osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Dopłata uzupełniająca przyznawana jest przez uczelnię w ramach kwoty dofinansowania, którą dysponuje na podstawie umowy finansowej podpisanej z Narodową Agencją (NA).

Rekrutacja na studia zagraniczne w ramach programu Erasmus+ odbywa się dwukrotnie w roku akademickim.

I TERMIN - październik - wyjazdy na semestr letni

II TERMIN - marzec - wyjazdy na semestr zimowy i letni kolejnego roku akademickiego

Informacje o dokładnych datach rekrutacji podawane są w mediach społecznościowych Centrum Współpracy Międzynarodowej jak i AWF Katowice oraz na stronie www.

Zapraszamy do śledzenia aktualności:

Strona WWW

Kod QR aktualności WWW

IG: international_awfkatowice

Kod QR aktualności Instagram

FB: International AWF Katowice

Kod QR aktualności Facebook

Zasady i kryteria naboru studentów na studia do partnerskich uczelni

1. Do udziału w studiach zagranicznych Erasmus+ uprawnione są osoby, które:

  • posiadają status studenta AWF Katowice, studiów pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia oraz jednolite studia magisterskie (licencjackie, magisterskie, doktoranckie, stacjonarne, niestacjonarne) i mają zaliczony rok akademicki poprzedzający wyjazd;
  • nie przebywają na urlopie dziekańskim oraz w trakcie pobytu na studiach zagranicznych nie będą przebywały na urlopie dziekańskim;
  • ukończyły i rozliczyły pierwszy rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich;
  • nie przekroczyły łącznego czasu 12 miesięcy mobilności (lub 24 miesięcy w przypadku jednolitych studiów magisterskich) na danym poziomie studiów w poprzednich wyjazdach Erasmus+ (studia/praktyki);
  • nie zrezygnowały z udziału w programie, po uprzednim pozytywnym przejściu procesu rekrutacji do programu, w bieżącym roku i w roku poprzedzającym rok bieżący, z zastrzeżeniem, że:
    a. z wykluczenia zwolnieni są studenci, których uprzednia rezygnacja spowodowana była udokumentowanym przypadkiem wystąpienia tak zwanej „siły wyższej”, na którą student nie miał wpływu. Wystąpienie takiego przypadku może stwierdzić komisja na pisemny wniosek kandydata zawierający załączniki dokumentujące zasadność wyżej wymienionego wniosku.
  • nie zataiły w aplikacji rekrutacyjnej faktu:
    a. uprzedniej rezygnacji z programu;
    b. uprzedniego pobytu na studiach lub praktykach zagranicznych w ramach programu, na tym samym etapie studiów, bez względu na uczelnię macierzystą, z której była realizowana mobilność;
    c. zaliczonej długości pobytu/ów w ramach programu

Z wyjazdów na studia zagraniczne w ramach programu Erasmus+ można skorzystać wielokrotnie, jednakże nie przekraczając łącznie 12 miesięcy (24 miesięcy w przypadku jednolitych studiów magisterskich) na jednym poziomie studiów. Nie ma możliwości przeniesienia niewykorzystanych miesięcy na wyższy poziom studiów ani w ramach innego kierunku studiów.

2. Warunki uczestnictwa studentów w programie:

  • minimalna średnia ocen z poprzedniego semestru: 3,5;
  • brak warunkowych zaliczeń lub deklaracja rozliczenia zaliczeń tego typu przed podpisaniem umowy finansowej;
  • znajomość języka angielskiego min. na poziomie B1 lub znajomość języka obowiązującego w kraju, gdzie realizowane są studia zagraniczne;
  • w momencie wyjazdu na studencie nie może ciążyć kara dyscyplinarna, ani być prowadzone przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne;
  • wypełnienie i złożenie formularza zgłoszeniowego do Centrum Współpracy Międzynarodowej AWF Katowice, dalej CWM AWF Katowice:
    a. dokument należy złożyć w wyznaczonym terminie rekrutacji na studia zagraniczne;
    b. formularz jest dostępny do pobrania na stronie internetowej AWF Katowice w zakładce Student – Erasmus+ – Studenci – Studia lub w biurze CWM AWF Katowice.
  • wypełnienie i przesłanie zgłoszenia online dostępnego na stronie internetowej AWF Katowice w zakładce Student – Erasmus+ – Studenci – Studia;
  • po zakwalifikowaniu na studia zagraniczne wyjazd może być realizowany pod warunkiem zaliczenia roku akademickiego poprzedzającego wyjazd;
  • nie można uczestniczyć w tym samym czasie w kilku programach finansowanych ze środków europejskich, ani mieć zaległych zobowiązań w stosunku do poprzednich wyjazdów.

3. Wymagane dokumenty:

  • formularz zgłoszeniowy zawierający potwierdzoną przez właściwy dziekanat informację o średniej ocen uzyskanych w poprzednim semestrze oraz w poprzednim roku studiów – złożenie ww. dokumentu do Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ rozpoczyna proces rekrutacji konkretnego kandydata – termin składania zgłoszeń ogłaszany jest publicznie na stronach internetowych AWF Katowice, w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) AWF Katowice oraz CWM AWF Katowice;
  • potwierdzona informacja o braku warunkowych zaliczeń lub informacja o przewidywanym rozliczeniu zaliczeń warunkowych;
  • deklaracja znajomości języka angielskiego min. na poziomie B1 i/lub języka obowiązującego w kraju, gdzie realizowane są studia zagraniczne, bądź dostarczenie certyfikatu potwierdzającego znajomość wymaganego języka obcego.

4. Proces kwalifikacyjny jest systemem punktowym z zastosowaniem przelicznika normalizującego skalę obowiązującą w AWF Katowice, wg schematu:

  • Średnia ocen z ostatniego semestru:

Średnia ocen

Punkty

3,50 – 3,74

2

3,75 – 3,99

4

4,00 – 4,24

6

4,25 – 4,49

8

4,50 – 4,74

10

4,75 – 5,00

12

  • Punkty dodatkowe (w oparciu o odpowiednie dokumenty):

Zaawansowana znajomość języka uczelni partnerskiej lub języka, w jakim będą prowadzone zajęcia na uczelni zagranicznej

5 pkt

Działalność naukowa

2 pkt

Działalność społeczna

2 pkt

W przypadku uzyskania takiej samej ilości punktów przez dwóch lub więcej kandydatów bierze się pod uwagę porównanie bezpośrednie średnich ocen z poprzedniego roku studiów.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo w REGULAMINIE WYJAZDÓW NA STUDIA W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+.

Ubezpieczenie zdrowotne

Student wyjeżdżający w ramach programu Erasmus zobowiązany jest do ubezpieczenia się od kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ na prośbę i podanie studenta oraz na podstawie zaświadczenia od koordynatora AWF.
Ubezpieczenie zdrowotne nie jest tożsame z ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, które jest wykupywane w dobrowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym (np. karta Euro 26, Planeta Młodych, ISIC). Karta EKUZ nie funkcjonuje w Turcji.

Jedną z najważniejszych czynności po zakwalifikowaniu na studia zagraniczne jest rozpoczęcie poszukiwania zakwaterowania w mieście, w którym będziesz studiować.
  • Akademik uczelniany- część uczelni ma zarezerwowaną pulę pokoi w akademiku dla studentów zagranicznych,
  • Akademik prywatny - jak np. Basecamp, ponadto warto zapytać uczelni przyjmującej, gdyż często są w stanie polecić prywatne akademiki działające w ich mieście,
  • Mieszkanie - najczęściej studenci wynajmują mieszkania razem z innymi studentami, z którymi poznali się na przykład w trakcie aplikacji, albo wprowadzają się do mieszkania studenckiego. Proszę uważnie sprawdzać oferty mieszkań i korzystać z zaufanych, sprawdzonych czy polecanych przez innych studentów źródeł.

Wybierz zakwaterowanie które najbardziej Ci odpowiada - zwracaj też uwagę na jego wiarygodność. A co najważniejsze, odpowiednio wcześniej zacznij szukać mieszkania!

Jedną ze stron które mogą ułatwić znalezienie zakwaterowania za granicą jest wyszukiwarka ERASMUS PLAY . Przed wyborem miejsca zakwaterowania należy zawsze zapoznać się z indywidualnymi warunkami zakwaterowania w danym obiekcie.

Formularz zgłoszeniowy (380 kB, docx) - niezbędny do dostarczenia w wersji papierowej do Centrum współpracy międzynarodowej.

Formularz zgłoszeniowy (445 kB, PDF) - wersja PDF, w przypadku problemów z otworzeniem pliku w formacie docx.

Learning agreement (65 kB, docx) - porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement – LA) to plan, który szczegółowo określa jakie przedmioty planujesz zrealizować w trakcie swojej mobilności.

Dane do konta w Euro (248 kB, docx) - do wyjazdu na mobilność niezbędne jest założenie konta w walucie Euro. Dane prosimy wpisać elektronicznie w podanym formularzu i wysłać do biura w formacie pdf.

Rezygnacja z wyjazdu na studia w ramach programu Erasmus+ (20 kB, docx) - Student/Doktorant wypełnia w przypadku rezygnacji z mobilności Erasmus+ po przejściu procesu rekrutacji.

Podanie o przedłużenie mobilności (20 kB, docx) - Student/Doktorant wypełnia w przypadku konieczności przedłużenia mobilności ze względu na późniejsze egzaminy czy zaliczenia, a także w przypadku chęci przedłużenia mobilności o kolejny semestr.

Regulamin wyjazdów na studia w ramach programu Erasmus+ (182 kB, PDF) - zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ubiegania się o wyjazd na studia w ramach programu Erasmus+, dokumentacji wyjazdu oraz praw i obowiązków studenta.

Student powinien złożyć wniosek do 30 dni przed zakończeniem mobilności.
Otrzymanie dodatkowego dofinansowania zależne jest od rozpatrzenia takiego wniosku oraz dostępności środków finansowych w danym projekcie. Decyzja następuje do 14 dni od złożenia wniosku.

Skrócenie pobytu

Jeżeli student zaliczył zajęcia, które były ustalone w Porozumieniu o programie zajęć (Learning Agreement), może skrócić pobyt za granicą. Student musi jednak być pewny, że ma wymagane zaliczenia i egzaminy, a tym samym spełnił warunki umowy z uczelnią dotyczącą programu dydaktycznego. Skrócenie pobytu może jednak wiązać się z koniecznością zwrotu części stypendium Erasmus+, gdyż jest ono otrzymywane tylko za taki okres, jaki rzeczywiście spędziło się w uczelni partnerskiej.

Przedłużenie pobytu (w ramach jednego semestru)

W przypadku sytuacji, gdy zaliczenie, któregoś z wybranych kursów odbywa się po dacie wskazanej w umowie o dofinansowanie, student ma możliwość wnioskowania o przedłużenie mobilności do daty zaliczeń, jednakże data ta musi być uwzględniona w końcowym certyfikacie pobytu. Otrzymanie dodatkowego dofinansowania zależne jest od rozpatrzenia takiego wniosku oraz dostępności środków finansowych w danym projekcie.

Przedłużenie pobytu o kolejny semestr 

Studenci mają możliwość przedłużenie wyjazdu o kolejny semestr, ale tylko w ramach jednego roku akademickiego. Student jest zobowiązany do zaliczenia przedmiotów z poprzedniego semestru, a także do uzyskania zgody uczelni partnerskiej oraz Uczelnionego Koordynatora Erasmus+ w AWF Katowice.

Zaliczenie okresu studiów zrealizowanych w uczelni partnerskiej i rozliczenie studenta

1. Po zakończeniu studiów Beneficjent zobowiązany jest do złożenia w CWM AWF Katowice następujących dokumentów:

      • certyfikat potwierdzający okres pobytu w instytucji przyjmującej, zawierające faktyczną datę rozpoczęcia i zakończenia studiów, zgodną z terminami zawartymi w umowie o dofinansowanie Erasmus+ dla uczestników mobilności. Dokument w oryginale należy dostarczyć w terminie 14 dni od daty zakończenia studiów;
      • wykaz zaliczeń (Transcript of Records) - wykaz wszystkich przedmiotów/zajęć, wktórych student uczestniczył w uczelni partnerskiej wraz z uzyskaną liczbą punktów ECTS oraz ocenami przyznanymi zgodnie ze skalą stosowaną w danej uczelni. Dokument ten powinien być zgodny z ustaleniami zawartymi w LA oraz w jego zmianach. Wykaz zaliczeń z uczelni partnerskiej powinien być poparty tabelą konwersji ocen zagranicznych. Do jej dostarczenia zobowiązany jest student.
      • jednocześnie należy wypełnić ankietę sprawozdawczą on-line z wyjazdu na studia zagraniczne w terminie do 30 dni od zakończenia mobilności. Link zostanie przesłany do Beneficjenta automatycznie drogą mailową w dniu zakończenia pobytu za granicą.

    Powyższe dokumenty powinny być podpisane i ostemplowane przez upoważnione osoby instytucji przyjmującej. Dokumenty nieczytelne lub też budzące wątpliwość co do ich wiarygodności nie będą brane pod uwagę. Prawidłowo wystawione dokumenty stanowią podstawę do zaliczenia studiów. Niedopełnienie tej formalności stanowi podstawę żądania zwrotu otrzymanego stypendium Erasmus+.

    Okres studiów za granicą uznaje się za zaliczony, jeśli student wywiąże się z ustaleń zawartych w Learning Agreement – zgodność z Transcript of Records.

    Dziekan/Koordynator wydziałowy ds. Erasmus+ (w zależności od wydziału) dokonuje zaliczania przedmiotów na podstawie dokumentów z uczelni partnerskiej i dostarczonych do właściwego dziekanatu/Koordynatora wydziałowego ds. Erasmus+ do 30 dni po powrocie.

    Aktywność międzynarodowa jest doceniania przez Uczelnię, a co za tym idzie - ponadprogramowe przedmioty wybrane na uczelni zagranicznej są wpisywane do suplementu do dyplomu ukończenia studiów na prośbę Uczestnika.

    Przetestuj swój obecny poziom języka, którego będziesz używał/-a podczas pobytu za granicą.

    Czym jest OLS?

    Wsparcie Językowe Online (OLS) jest darmową platformą internetową do nauki języków zaprojektowaną z myślą o uczestnikach Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Dzięki OLS możesz przetestować swój obecny poziom języka, którego będziesz używał/-a podczas pobytu za granicą. Twoje wyniki nie mają wpływu na udział w mobilności Erasmus+ ani Europejskiego Korpusu Solidarności, ale pozwolą Ci skorzystać z kursu językowego OLS! OLS jest uzupełnieniem bezpośredniej nauki z nauczycielem, gdyż pozwala na rozwijanie swoich umiejętności poza szkołą. Dostarcza Ci również możliwość wspólnej nauki z rówieśnikami.

    Co oferuje OLS?

    OLS oferuje internetowe testy biegłości językowej oraz kursy językowe. Narzędzie daje Ci elastyczność, dzięki której możesz pracować we własnym tempie, jak również dostosować ścieżkę kształcenia do własnych potrzeb. OLS zapewnia szeroki wachlarz możliwości doskonalenia swoich umiejętności językowych. Możesz wziąć udział w tematycznych „masowych otwartych kursach online” (MOOC) lub skorzystać z wirtualnych klas prowadzonych przez native speakera wraz z innymi uczestnikami OLS. Wsparcie OLS dostępne jest w 24 językach.

    Karta Studenta Erasmusa odzwierciedla najważniejsze dla programu wartości i priorytety, a jej celem jest odpowiednie informowanie uczestników o ich prawach i obowiązkach oraz zapewnienie pomyślnej realizacji ich planów w zakresie mobilności.

    Karta studenta Erasmus+ (497kB, pdf).

    lub odbierz ją w Centrum Współpracy Międzynarodowej - CWM, Nowa Hala, parter, pok 133A

    Partnerzy

    Miasto KatowiceLogo ŚląskieLogo SUNLogo Stadion Śląski
    Logo GZMLogo PZLA
    bip.pngBiuletyn Informacji Publicznej
    Realizacja: OPTeam S.A.

    Ta strona używa cookies
    Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony oraz prawidłowego działania wtyczek społecznościowych (Facebook), a ponadto w celu umożliwienia działania narzędzi analitycznych (Matomo). Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na wszystkie wykorzystywanie plików cookies, prosimy o kliknięcie w przycisk „Akceptuję wszystkie”. Jeżeli chcieliby Państwo zmodyfikować działanie plików cookies, prosimy wybranie, na które pliki cookies wyrażają Państwo zgodę przez zaznaczenie odpowiedniego pola poniżej. Ponadto w razie problemów instrukcje zmiany ustawień dla najpopularniejszych przeglądarek oraz szczegółowe informacje na temat działania plików cookies znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności  
    (w części pod nazwą „Pliki cookies”).”

    Zapisano
    Zapisano